Jos Verlooy : Caracas
Gregory Wathelet : Eldorado van het Vijverhof
CSI5* Knokke (BEL)
Niels Bruynseels : Angel van ’t Hof – Cas de Liberté – Gancia de Muze
Zoe Conter : Irenice Horta – Soory de L’Hallali – Zeta di Sabuci
Pieter Devos : Claire Z – Espoir – Haloubet Hitchcock
Jérôme Guery : Alicante – Papillon Z
Damien Haelterman : Hooligan de Laubry – Imandra de Laubry
Francois Mathy jr. : Casanova de l’Herse – Falco van de Clehoeve – Uno de la Roque
Gudrun Patteet : Sea Coast B52 F Z – Sea Coast Ferly – Sea Coast Pebbles Z
Nicola Philippaerts : Chilli Willi – Ustina Sitte – Zilverstar T
Olivier Philippaerts : H&M Forever d’Arco ter Linden – H&M Legend of Love – Ikker +
Constant Van Paesschen : Carlow van de Helle – Cavalla – Compadre van de Helle
Wilm Vermeir : Gentiane de la Pomme – Hacienda d’Eversem – IQ van het Steentje
Gregory Wathelet : Iron Man van de Padenborre – Forlap
CSI3* – CSIYH1* Knokke (BEL)
Niels Bruynseels : Himalaya van het Molenhof
Ann Carton-Grootjans : Funky Music – Irvine ter Doorn
Zoe Conter : Dragonfly de Longchamps
Karel Cox : Clintissima van Spalbeek Z – Cor van de Wateringhoeve – Jaguar
Hendrik Denutte : Don Flamenco vd Kranenburg
Gilles Detry : Catwalk Capone
Pieter Devos : Gin D
Jérôme Guéry : Vingtcoeurs du Chalet
Eleonore Lambilliotte : Alaska V.g. Z – Hotcha van ’t Rozendael
Francois Mathy jr. : Cassis van de Kranenburg
Gudrun Patteet : Sea Coast Coco Berlini
Leonie Peeters : Al Capone – Catho – Quaresmas
Nicola Philippaerts : Aikido Z
Olivier Philippaerts : Icos
Wim Smet : Goldstar Shinning S
Sven Van Dijck : Dante
Constant Van Paesschen : Hamlet vd Donkhoeve
Koen Vereecke : Glasgow MB – Jaro vd Donkhoeve – Jativia
Wilm Vermeir : Dm Jacqmotte
Frederic Vernaet : Just a Gamble
Gregory Wathelet : MJT Nevado S
CSI2* – CSIYH1* Knokke (BEL)
Emilie Conter – Karel Cox – Fabienne Daigneux-Lange – Lander De Bruyn – Isabel De Rijcker – Camille Demolie – Hendrik Denutte – Lucas Deryckere – Gilles Detry – Lievne Devos – Alex Grove – Patricia Guéry – Dominique Joassin – Marie Kundycki – Eleonore Lambilliotte – Philippe Lienard – Louise Losfeld – Laura Mathy – Judy-Ann Melchior – Simon Morssinkhof – Aiko Paridaen – Charlotte Peeters – Leonie Peeters – Thibault Philippaerts – Claire Putters – Max Sebrechts – Tatiana Troiani – Ines Van Den Bosch – Michael Van Den Bosch – Sven Van Dijck – Marthe Van Gorp – Maverick Van Lent – Pieter Vandierendonck – Axel Vandoorne – Koen Vereecke – Stephanie Vermeulen – Frederic Vernaet
CSI1* Knokke (BEL)
Maroussia Agneessens – Bart Bomere – Marco Cacciatore – Emilie Conter – Marie Julie Pascalle Cracco – Lander De Bruyn – Maite Delree – Camille Demolie – Marie Dive – Julie Essabri – Maxine Gaelens – Alex Grove – Stephanie Haelterman – Juliette Herpoel – Chloe Heyrman – Stephanie Janssens – Eva Jennen – Alicia Lienard – Alyssa Looyens – Juliette Losfeld – Louise Losfeld – Laura Mathy – Pauline Moens – Simon Morssinkhof – Aiko Paridaen – Charlotte Peeters – Anthony Philippaerts – Thibault Philippaerts – Victor Plas – Evelyne Putters – Ralph Putters – Melissa Rocher – Max Sebrechts – Franck Seiller – Delphine Tilleman – Tatiana Troiani – Ines Van Den Bosch – Michael Van Den Bosch – Marthe Van Gorp – Jordy Van Massenhove – Eros Van Speybroeck – Axel Vandoorne
CSI4* Geesteren (PAYS-BAS)
Pieter Clemens : Corradina PP – I Am Moerhoeves Star – Verdico
Dirk Demeersman : Ayrton Sitte – Jaguar van Paemel – Justice van het Reigershof
Philippe Le Jeune : Cadeau de Muze – Giorgio de Muze – Loro Piana Filou de Muze
CSI2* – CSI1* Geesteren (PAYS-BAS)
Pieter Clemens – Ann-Sophie De Reviere – Jeroen De Winter – Maarten Driessen – Gilles Dunon – Jelle Limbourg – Tom Sneppe – Wout Vlemmix
CSI3* Spangenberg (GER)
Dries Dekkers : D&J Havanna – Hippos van de Rostal
Chloe Vranken : Dirkje-E – Tahis du Masure – Urfee des Luthiers
CSI2* – CSIYH1* Mons (BEL)
Loris Berrittella – Francois Bossu – Alexandre Cordon – Frederik Cattebeke – Nicolas Cruls – Jean-Christophe De Grande – Arnaud Doem – Arnaud Gaublomme – Bertrand Genin – Odile Gierech – Rik Hemeryck – Nadege Janssen – Nicolas Leva – Eric Lombard – Pascale Lombard – Vanina Lombard – Charlotte Lutz – Damien Plume – Melissa Seneca – Kerryan Simus – Gaetan Stalpaert – Jose Thiry – Gilles Thomas – Pascal Van Laethem – Bruno Villani – Guy Watrin
CSI1* Mons (BEL)
Pascale Adam – Mael Beauclercq – Alexandre Cardon – Angelique De Vuyst – Gaylord Delepine – Arnaud Doem – Gauthier Duquenne – Romy Embourg – Perrine Fannoy – Emilie Ghuysens – Odile Gierech – Patrick Guillaume – Nadege Janssen – Laura Lapaille – Vanina Lombard – Juie Mathot – Alice Oost – Damien Plume – Lucie Ramet – Melissa Seneca – Louise Teirlijnck – Jose Thiry – Pascal Van Laethem – Sebastien Vigneron
CSIL Mons (BEL)
Julie Bail – Marine Clarenne – Angelique De Vuyst – Manon Dufromont – Penelope Mauroy – Carla merveille – Louise Teirlijnck – Chloe Vicini – Candice Victoor
CSI2* – CSIYH1* Roeser (LUX)
Catherine Bouvy – Caroline Di Vittorio – Emilie Evrard – Estelle Gagliardini – Brecht Goossens – Filip Lacus – Steve Lefevre – Sonia Stacquez – Chloe Van Hove – Arthur Vermeersch
CSI2* Vilamoura (POR)
Cassandre Malherbe
CSI2* – CSIYH1* Dettighofen – Albführen (GER)
Raphael Masson – Patrik Spits – Thibeau Spits
DRESSAGE
CDIP Diepenbeek (BEL)
Lisa Arcq : Egg Land’s Ithalo
Brittt Gellens : April
Clara Mourlon Beernaert : Don’t Dream WE
Zoe Niessen : Minerva Bijou
Sophie Vanormelingen : Scampolo
CDIJ Diepenbeek (BEL)
Suraya Hendrikx : Black Beauty – Dear Friend 2
Charlotte Richmond : Hermes
Camille Vangheluwe : Fbw Rainman
CDIY Diepenbeek (BEL)
Delphine Beck : Zelion B
Hannelore Beckers : Crack C van het Vijverbos
Flore De Vos : Catcher
Louise Mourlon Beernaert : Robinho
Lore Vandeborne : Ikke-pia vd Bergerhoeve
Kate Wiggins : Corona
PARA EQUESTRIAN DRESSAGE
CPEDI3* Überherrn (GER)
Manon Claeys : San Dior
Arthur Dieusaert : Julius Unlimited
Michèle George : Rusion OLD
Barbara Minneci : Stuart
EVENTING
CIC3* Barbury Castle (GBR)
Hugo Laschet : Ichak de Monfirak
SGW Renswoude (PAYS-BAS)
Camille de Beys : Fakir van de Groenweg
Imke Peeters : Dolce – Nesquik Lm
ENDURANCE
CEI3* 90 Torgnon (FRA)
Jean-Philippe Cohard : Eaunoire Bonzai
HORSEBALL
World Tour Pro Elite Chambly (FRA)
Chef d’équipe : Hilde Cobbaut
Kenny Augustyns : Petite Biche
Robin Cool : Rumbo de la Fregere
Kenny Dierickx : Manticore
Claudio Van Praet : Forza Viola
Anton Van Severen : Belle du Commun
Louis-Philippe Van Troys : Mille Waki
Piet Verheyen : Lilalila
World Tour Lady Chambly (FRA)
Chef d’équipe : Hilde Cobbaut
Valerie Antheunis : Source du Nil
Ninke De Ridder : Ticket d’Or
Hanne Gailant : Emeraude
Kimberley Hubeau : Tarantino
Steffi Van Den Berghe : Volo Norm
Tessa Vermeulen : Commandant Onig